Towarzyszące konferencji sesje panelowe poświęcone były modelom funkcjonowania klastrów, a także najlepszym międzynarodowym praktykom klastrów . Polscy i zagraniczni eksperci dyskutowali o czwartej rewolucji przemysłowej (Industry 4.0) i jej wpływie na transformację modeli biznesowych.
W panelu „Key Enabling Technologies KET/Inteligentne Specjalizacje IS, teoria i praktyka-historia wdrożeń, rezultaty, przyszłość IS, dobre praktyki” wśród międzynarodowych i polskich ekspertów głos zabrał Przewodniczący Klastra LTPP p. Marek Świeczkowski, który opowiedział o roli klastrów w tworzeniu i funkcjonowaniu IS. Podał też przykład realizowanego obecnie z programu H2020 projektu Intermodel EU dotyczącego technologi BIM w terminalach transportowych.
W dyskusji postawiono tezę,że klastry są siłą napędową innowacyjności i konkurencyjności oraz instrumentem
wsparcia sektora Kluczowych Technologii Wspomagających. Doświadczenie polskich i zagranicznych klastrów, jak idea KET / IS stymuluje rozwój klastrów i politykę klastrową.
Wszystko wskazuje na to, że klastry, dzięki swojej specyfice, międzysektorowemu charakterowi oraz procesom, które w nich
zachodzą, są już teraz, a w przyszłości mogą być jeszcze skuteczniejszym instrumentem ich szerokiego wsparcia.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za politykę klastrową na szczeblu rządowym i samorządowym, przedstawiciele klastrów, eksperci ds. klastrów krajowych i zagranicznych oraz reprezentanci nauki.